Přeskočit na navigaci

Praktické informace

Aby Vaše dovolená proběhla bez jakýchkoliv problémů, je třeba se blíže seznámit nejen s Rhodosem (historií, kulturou atp.), ale i s dalšími informacemi, které během pobytu budete potřebovat.

Dopředu si naplánujte, které části ostrova byste rádi navštívili. Jakou formu dopravy budete na ostrově preferovat. Které z místních specialit byste chtěli ochutnat atd. Ačkoliv se na ostrově domluvíte anglicky, je milé znát i některé místní výrazy, řekové to ocení!

Nejprve se na ostrov musíte dostat. V tomto případě samozřejmě letecky. Let trvá cca 2 hodiny a 40 minut, což je paráda. Takže zbývá jediné, zajistit si letenky a hurá si užívat dovolenou na tomto úžasném ostrově.

Pronájem auta, motorky

Rhodos je stvořený pro cestování autem. Z tohoto důvodu naleznete v každém středisku nespočet půjčoven aut a motocyklů. Silnice jsou v dobrém stavu, ale i tak je třeba jezdit opatrně zejména s ohledem na to, že na silnici se objevuje písek, který může ovlivnit chování Vašeho vozidla. Výhodou je (alespoň na východním pobřeží), že vzdálenosti mezi městy jsou poměrně krátké.

Pokud si chcete půjčit auto či motorku, určitě se nevyhnete smlouvání. Auto si pečlivě prohlédněte ještě před podpisem smlouvy (smlouvu je rovněž důležité pečlivě prostudovat). Doporučujeme si nafotit vozidlo při předání (včetně stavu tachometru a množství paliva), abyste zabránili případným nejasnostem, až budete auto či motorku vracet. Ceny pronájmu aut jsou závislé na počtu dní a také na kategorii vozidla a mohou se lišit podle toho, zda je sezóna či nikoliv.

Ubytování

Na Rhodosu stejně jako i na jiných ostrovech je možnost využít ubytování v hotelu, nebo soukromého ubytování. Řecké hotely jsou rozděleny celkem do 6 tříd v závislosti na kvalitě ubytování – Luxe, A, B, C, D a E. Postupem času se však zavádí standardní označení hotelů pomocí hvězdiček. Kategorie hotelu je určena podle toho, jaké je množství a kvalita hotelového vybavení. Nejedná se tedy o hodnocení kvality samotných pokojů. Většina hotelů z kategorie C a vyšší nabízí čisté a pohodlné prostředí.

Soukromé ubytování je možné sehnat prakticky po celý rok (nicméně v sezóně se nedoporučuje vycestovat na Rhodos, aniž byste měli dopředu domluvené ubytování). Mnoho rodin nabízí pokoje nebo studia k pronájmu. I v tomto případě jsou studia označena podle kvality a to stupnicí od 1 do 3.

Restaurace, stravování

Na ostrově naleznete mnoho restaurací a klasických taveren, které ve většině případů nabízí slušné porce za odpovídající ceny. V restauracích je s ohledem na strukturu turistů připravena široká nabídka domácí i zahraniční kuchyně (zejména anglické, italské či francouzské pokrmy).

Pokud si chcete opravdu vychutnat tradiční speciality, doporučujeme vyhledat tradiční řeckou tavernu. Takovou většinou naleznete v bočních uličkách a chodí se tam stravovat zejména místní obyvatelé. Hledání se Vám určitě vyplatí.

Řecké pokrmy a nápoje

Pokud se zaměříme na předkrmy, tak platí, že si z nich můžete složit celé hlavní jídlo. Mezi nejznámější patří mezédhes, jogurtové tzatziki, vinné listy dolmádhes, pasta taramás, masové kuličky keftedes, saganáki či řecký salát horiátiki. V zimním období tvoří významnou část i polévky a to zejména kučecí polévka avgolémono či dršťková polévka mayirítsa.

Hlavní součást jídelníčku tvoří ryby. V restauracích a tavernách si můžete sami vybrat i z čerstvě vylovaných ryb, které jsou vystaveny na ledu. Nejčastější jsou parmice (barboúnia), mečoun (xifías) a pražma (lithrini). Dále se podávají smažené malé rybičky (marídhes).

Mezi tradiční řecké pokrmy patří bezesporu gyros a souvláki. Gyros jsou opečené tenké kousky masa podávané se salátem v pita chlebu. Souvláki jsou malé kousky masa na jehle (v turecku známé jako kebab). Mezi další oblíbené pokrmy patří steak brizóla, giouvétsi (dušené hovězí) či kléftiko (dušené jehněčí).

Nejznámějším řeckým jídlem je mousaká, což jsou proužky lilku s mletým jehněčím masem a cibulí, které jsou zality bešamelovou omáčkou.

Nejčastějším alkoholickým nápojem je víno – známé je suché víno Ílios a červené víno Chevalier de Rhodos. Kvalitnější vína jsou označena etiketou Moulin. Tato vína pochází z produkce firmy CAIR. Druhým známým producentem vína je firma Emery, jejíž chloubou je např. víno Villaré či Cava Emery.

Oblíbeným řeckým nápojem (pije se jako aperitiv) je oúzo, ale je třeba si dávat pozor na vypité množství... V nabídce je také místní pivo Mythos.

Moře, pláže

Pokud nejste milovníky historie, pak jsou Vaše důvody návštěvy ostrova zřejmé – moře a pláže. Ostrov Rhodos je někdy označován jako ostrov dvou moří. Východní pobřeží omývá Středozemní moře, naproti tomu západní pobřeží ostrova obklopuje moře Egejské. Obě moře se střetávají v nejjižnějším bodě ostrova – Prasonísi. V letních měsících, kdy moře ustupuje, se můžete podívat i k majáku, který se nachází na malém ostrově.

Pláží je na ostrově nepočítaně, většina z nich je na východní části ostrova. Místní pláže jsou písčité, oblázkové případně písčité s oblázky. Největší pláže naleznete ve Faliraki a Kálathos. Doporučujeme Vám východní pobřeží bedlivě probádat. Odměnou Vám může být pláž pouze pro Vás bez hotelů na okraji pláže. Mezi nejkrásnější pláž na ostrově patří písčitá Tsambíka, která stojí za Vaši návštěvu. Zcela jistě se ni budete chtít vrátit i při další návštěvě ostrova Rhodos.


Dovolená Rhodos.eu

Copyright © 2010 - 2024 Dovolená na ostrově Rhodos | WebDesign | Mapa stránek | Ubytování Lago di Garda